Czym się kierować przy zakupie zmywarki?

wybor zmywarki

Czasy gdy zmywarka w domu była luksusowym sprzętem, dawno minęły. Teraz nikt sobie nie wyobraża, by zmywarki nie było. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić dom bez maszyny, która za nas myje naczynia, nabłyszcza i suszy. Maszyny, dzięki której oszczędzamy czas i wodę. Jednak jak wiadomo zmywarka, zmywarce nie równa. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć to, jaką zmywarkę wybrać.

Jaką zmywarkę kupić?

Wybór odpowiedniej zmywarki zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest, to jak dużo masz miejsca w kuchni na postawienie zmywarki. Na rynku mamy dostępne zmywarki w standardowych wymiarach, które są duże i pomieszczą sporą ilość naczyń przy jednorazowym zmywaniu. Jednak czasem nasza kuchnia jest na tyle mała, że zmieści się węższa zmywarka. Jeżeli twoja kuchnia w ogóle nie jest w stanie zmieścić dodatkowego sprzętu, pomyśl o zmywarce schowanej w szafce zlewozmywakowej. Zmieszczą co prawda małą ilość naczyń w jednorazowym zmywaniu, ale dzięki temu są bardzo malutkie i zmieszczą się praktycznie po każdy zlew. Drugim czynnikiem dość istotnym jest to czy będzie wolnostojącym sprzętem, czy też w zabudowie. Czasem nie mamy możliwości instalacji sprzętu pod zabudowę, ponieważ na przykład mieszkanie wynajmujemy i kiedyś będziemy chcieli się wyprowadzić. Wtedy bez problemu taką zmywarkę zabierzemy ze sobą. Jednak zdecydowana większość mieszkań nawet tych na wynajem, w swoim standardzie ma zmywarkę i zazwyczaj jest to zmywarka właśnie w zabudowie. Na portalu restauracja-nova.pl znajdziesz wiele innych pomocnych artykułów dotyczących kuchni i nie tylko.

wybor zmywarki

Funkcje zmywarki

Każda zmywarka wyposażona jest w funkcje i programy. Przed rozpoczęciem zmywania należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Dzięki temu będziesz wiedzieć, w co zmywarka jest wyposażona i jaki program wybrać do każdego rodzaju zabrudzenia. Zazwyczaj zmywarki specjalnie nie różnią się między sobą jeśli chodzi o programy. Najczęściej do wyboru mamy zmywanie wstępne, zmywanie energooszczędne, program szybki oraz specjalny program do bardzo mocnych zabrudzeń.

Dodatkowe funkcje

Nowsze modele zmywarek posiadają dodatkowe funkcje, które jeszcze bardziej pozwalają na oszczędność wody i energii elektrycznej. Dodatkowe funkcje, jakie możemy spotkać to na przykład opóźniony start. Jest to bardzo przydatne w momencie gdy cały dzień spędzamy poza domem, ale chcemy, by wtedy były umyte naczynia. Ustawiamy wtedy odpowiednią godzinę i możemy cieszyć się umytymi naczyniami podczas naszej nieobecności. Drugą przydatną funkcją jest połowa wsadu. Funkcja ta pozwala na to, aby dostosować zużycie energii i wody podczas zmywania do zmniejszonej ilości naczyń w zmywarce. Inną fajną funkcją w zmywarkach jest sensor zabrudzenia naczyń. Dzięki niemu łatwiej możemy dostosować program, który jest wymagany do mycia naczyń. Dwie ostatnie funkcje zazwyczaj spotykane są w zmywarkach o standardowych rozmiarach. W tych mniejszych najczęściej spotykany jest opóźniony start. Więcej o tematach związanych z kuchnią przeczytasz na portalu restauracja-nova.pl

Zobacz również