Jakie są przyczyny odwodnienia skóry?

Przesuszenie, utrata elastyczności, uczucie pieczenia i zaczerwienienie to tylko niektóre sygnały świadczące o nieodpowiednim nawilżeniu naszego naskórka. Odwodnienie skóry jest stanem przejściowym, który występuje m.in. wtedy, gdy nasz organizm nie jest odpowiednio zaopatrzony w wodę i składniki odżywcze, przez co naturalny płaszcz lipidowy naszej skóry zostaje uszkodzony. Jakie są pozostałe przyczyny odwodnienia cery? Podpowiadamy.

Oznaki odwodnienia skóry

Odwodniona skóra jest sucha i szorstka w dotyku. Często pojawiają się na niej nieestetyczne zaczerwienienia. Towarzyszy jej uczucie pieczenia i ściągnięcia, zaś cera jest poszarzała i pozbawiona blasku.

Środowiskowe przyczyny odwodnienia skóry

Przyczyn odwodnienia skóry może być naprawdę wiele. Jednak jedną z najczęstszych są niesprzyjające warunki atmosferyczne i środowiskowe. Należą do nich: silny wiatr, mróz, ekspozycja na promieniowanie UV, zanieczyszczenie lub niedostateczna wilgotność powietrza, a także radykalne zmiany temperatury.

Wszystkie te czynniki mogą bezpośrednio wpływać na kondycję naszej skóry, szczególnie wtedy kiedy nie jest ona w żaden sposób chroniona. Z tego powodu warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, dobranej do typu cery, a także pory roku. Należy stosować filtry przeciwsłoneczne i nawilżać skórę.

Nieodpowiednia pielęgnacja jako przyczyna odwodnionej skóry

Odwodniona skóra może być efektem nieodpowiedniej pielęgnacji. Kosmetyki, które są przez nas stosowane na co dzień, mają ogromny wpływ na kondycję naszej cery, dlatego powinny być dostosowane do jej potrzeb i nie powinny jej podrażniać.

Osoby, które stosują żele do mycia twarzy, w których składzie znajdują się silne detergenty lub toniki zawierające alkohol, a także kremy o działaniu wysuszającym i matującym, często po pewnym czasie na tyle wysuszoną swoją skórę tymi produktami, że stanie się ona pozbawiona blasku, sucha i odwodniona.

Stres i używki jako przyczyna odwodnionej skóry

Przyczyną odwodnionej cery może być również długotrwały, silny stres, który nie tylko powoduje pogorszenie naszego samopoczucia, ale wpływa na cały organizm, przyczyniając się również do odwodnienia skóry.

Częste sięganie po używki, takie jak papierosy czy alkohol również ma niebagatelny wpływ na kondycję naszej cery. Spożywanie alkoholu w dużych ilościach, a także częsta ekspozycja na dym papierosowy mogą doprowadzić do odwodnienia skóry i zaburzenia jej naturalnego kolorytu.

Czy skóra odwodniona występuje tylko na twarzy?

Jeżeli nasza skóra jest odwodniona, wówczas charakterystyczne objawy widoczne są nie tylko na twarzy, ale również na całym ciele. Odwodniona skóra na nogach często łuszczy się, piecze i jest szorstka. Dodatkowo golenie powoduje jej podrażnienie, dlatego warto w takim wypadku zastosować specjalne kosmetyki.

W przypadku dłoni poza sytuacją, kiedy cały organizm jest odwodniony istnieją również okresy kiedy ten element ciała jest szczególnie narażony na brak dostatecznego nawodnienia. Zazwyczaj nasila się to jesienią i zimą a także wtedy kiedy mamy kontakt z silnymi detergentami czy żelami antybakteryjnymi.

Zobacz również