Czy bio produkt zawsze jest lepszy? Fakty i mity na temat plastiku

co wiemy o plastiku

Produkty plastikowe od lat są uważane za szkodliwe dla środowiska. Szczególnie niepożądane są przedmioty jednorazowe, które często niszczą się po jednym użyciu. Nie jest jednak powiedziane, że produkty bio są od nich dużo lepsze. Okazuje się, że to nie plastik jest problemem, ale mnóstwo produktów, których wyprodukowanie trwa dłużej, niż użytkowanie.

Dlaczego produkty jednorazowe są szkodliwe dla środowiska?

Plastik to tworzywo sztuczne, które rozkłada się nieproporcjonalnie dłużej w porównaniu z materiałem naturalnym. Na jego pełne przetworzenie trzeba czekać około:

  • 70 lat w przypadku plastikowej butelki,
  • 450 lat w przypadku opakowań po produktach słodkich,
  • 400 lat w przypadku reklamówek.

Okazuje się jednak, że sam plastik nie jest aż tak dużym problemem. Produkty plastikowe wielorazowe nie obciążają środowiska aż tak bardzo, głównie dlatego, że są w stanie przetrwać znacznie dłużej, niż analogiczne produkty wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego. Problem wydaje się więc tkwić w przedmiotach jednorazowych. Środowisko cierpi głównie z powodu produktów jednorazowych. Są one produkowane z plastiku, ale od czasu wprowadzenia restrykcji przez Unię Europejską coraz częściej wykonuje się je z drewna i papieru.

Te produkty, niezależnie od materiału, są dla środowiska szkodliwe, ponieważ:

  • pochłaniają ogromne pokłady energii niezbędnej do ich wytworzenia,
  • do ich produkcji niezbędna jest woda zdatna do spożycia,
  • ich rozkład obciąża środowisko,
  • są zazwyczaj produktami niepotrzebnymi.

Przedmioty jednorazowe można zastąpić produktami do wielokrotnego wykorzystania, które faktycznie mogą się przydać.

Czy plastik może być rozwiązaniem problemu?

Plastik może być odpowiedzią na falę jednorazowych produktów. Wiele jego odmian umożliwia produkcję wytrzymałych przedmiotów, które można wykorzystywać wielokrotnie. Takie rozwiązania oferują firmy dbające o środowisko, takie jak Zelan sp. z o.o. Wybieranie talerzyków, słomek czy sztućców wielorazowych jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż sięganie przy każdej okazji po papierowe, nietrwałe odpowiedniki. Do ich wykonania wykorzystuje się porównywalne ilości surowców, co sprawia, że w dłuższej perspektywie pomagają odciążyć środowisko od zanieczyszczeń i zmniejszyć ilość wyrzucanego plastiku.

Zobacz również