Rekuperator zyskuje na popularności wśród osób, które decydują się na nowoczesne rozwiązania w swoim domu. Energooszczędne domy, czyli takie które pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu czy energii elektrycznej, to w obecnych czasach najlepszy sposób na oszczędzanie. Rekuperacja bardzo w tym pomaga. Czym jest rekuperator i jak działa?
Co to jest rekuperator?
Centrala wentylacyjna, to inna nazwa rekuperatora. Najprostsza definicja rekuperatora brzmi – urządzenie elektryczne, które ma za zadanie wymieniać powietrze w budynku. Rekuperatory Frapol wywiewają powietrze zużyte z budynku i nawiewają do niego świeże powietrze, które jest przefiltrowane i ogrzane. Rekuperator pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza zużytego. Przekazuje to ciepło do powietrza, które nawiewane jest z zewnątrz budynku. To rozwiązanie, które pozwala oszczędzić na ogrzewaniu. Wymiana powietrza pozwala na minimalizację ucieczki ciepła z budynku. Pozwala on na sterowanie wydajnością wentylacji, w zależności warunków atmosferycznych, które panują na zewnątrz. Poprawia parametry zdrowotne powietrza, co sprawia, że mieszkańcom domu żyje się lepiej.
Jak działa rekuperator?
Rekuperator jest częścią systemu rekuperacji. Decydując się na to rozwiązanie, warto zaopatrzyć się w sprawdzone i wysokiej jakości materiały. Takie oferuje hurtownia wentylacyjna we Wrocławiu. Najważniejszą częścią rekuperatora jest wymiennik ciepła. Dzięki niemu możliwe jest odzyskiwanie ciepła z wywiewanego zużytego powietrza.
Jak działa rekuperator? Zużyte powietrze jest zaciągane z budynku przez wentylator wywiewny i dostarczane na jedną stronę wymiennika ciepła. W tym samym czasie powietrze zewnętrzne jest toczone przez wentylator nawiewny. Oba strumienie powietrza mieszają się ze sobą i tym samym dochodzi między nimi do intensywnej wymiany ciepła. Wielkość i moc wentylatorów – nawiewnego i wywiewnego, jest uzależniona od zakładanego dla rekuperatora wymiennika ciepła. W rekuperatorze dochodzi także do filtracji powietrza. Za pomocą specjalnych filtrów powietrze jest oczyszczane ze smogu i innych zanieczyszczeń.