Argon między szybami okiennymi – co daje?

okna

Argon to gaz szlachetny, który jest jednym ze składników powietrza. W 1895 roku udało się go po raz pierwszy skroplić, dzięki czemu zyskał on wiele zastosowań zarówno naukowych, jak i przemysłowych. Jest on jednym z gazów wykorzystywanych do spawania w atmosferze ochronnej, znajduje się w żarówkach, wypełnia się nim dyski twarde komputerów i detektory promieniowania. Gaz ten okazał się również bardzo przydatny w produkcji nowoczesnych okien, gdyż to właśnie nim wypełniane są przestrzenie międzyszybowe szyb zespolonych.

Czym charakteryzuje się argon?

Argon jest gazem szlachetnym, co oznacza, że występuje bardzo rzadko. Stanowi zaledwie 0,93% naszej atmosfery. Cechuje go wysoka stabilność i niska reaktywność. Jest całkowicie bezwonny i bezbarwny, a także nietoksyczny. Jest cięższy od powietrza i obojętny chemicznie. To dlatego jest stosowany jako gaz ochronny podczas spawania. Wyróżnia się również niską przewodnością cieplną, dzięki czemu jest doskonałym wypełnieniem szyb zespolonych. Argon wypełniający takie szyby znacznie zmniejsza przenikanie przez nie ciepła.

Dlaczego szyby zespolone wypełniane są argonem?

Najwięcej miejsca w każdym oknie drewnianym czy wykonanym z innego materiału zajmują szyby. Jest to aż około 90% ich całkowitej powierzchni. Niestety przez szyby ucieka najwięcej ciepła, żeby więc okno mogło zapewniać możliwe najwyższy poziom izolacyjności termicznej, szyby muszą być odpowiednio skonstruowane. Z tego względu przestrzenie międzyszybowe są wypełniane argonem. Ma on zdecydowanie mniejszą przewodność cieplną od powietrza, dlatego zastępuje się je tym gazem. Aby mógł efektywnie sprawdzać się jako zabezpieczenie pakietów szybowych przed ucieczką ciepła, musi zajmować przynajmniej 85% wewnętrznej przestrzeni szyb zespolonych.

Jak zbudowane są szyby zespolone?

Nowoczesne szyby zespolone, które możesz odnaleźć np. w oknach produkowanych przez firmę Wiktorczyk, składają się zazwyczaj z trzech tafli szkła połączonych ze sobą ramką dystansową. Przestrzeń pomiędzy taflami wypełnia się argonem. Takie wypełnienie sprawia, że szyba nie przekazuje już tak dużych ilości ciepła, a więc wnętrza budynków są o wiele lepiej izolowane. Szyby zespolone dobrej jakości zachowują swoje właściwości termoizolacyjne przez wiele lat.

Zobacz również