Alergie skórne  co je wywołuje i jak sobie z nimi radzić?

Alergie skórne to problem coraz większej liczby osób. Co jest najczęstszą przyczyną chorób o podłożu alergicznym? Jak w szybki sposób można się z nimi uporać  czy to w ogóle możliwe? Przeczytaj i sprawdź!

Coraz większe zanieczyszczenia, ciągły stres, zła dieta i brak czasu  niestety to cechy XXI wieku. Oznaki te są idealnym podłożem do pojawienia się niepożądanych zmian na skórze. Alergie dotykają często tych, którzy nigdy nie mieli z nimi do czynienia. Dlaczego? Czytaj więcej o problemach skórnych i metodach radzenia sobie z nimi!

Alergia, czyli problem współczesnej cywilizacji

Czy wiesz, czym właściwie są alergie? Różne problemy tego typu to patologiczna odpowiedź skóry na kontakt z czynnikiem alergizującym, czyli alergenem. Predyspozycje do nich mają osoby z bardzo reaktywnym i wrażliwym naskórkiem. Skłonności genetyczne także nie są w tym przypadku obojętne, np. przy egzemie endogennej.

Istnieje wiele chorób o podłożu alergicznym. Najczęściej słyszy się w gabinetach dermatologicznych o atopowym zapaleniu skóry (AZS) czy wyprysku kontaktowym (egzemie).

Przyczyny alergii skórnych  zewnątrzpochodne

Grupa alergenów stale się powiększa. Obecnie zaliczają się do nich przede wszystkim:

  • substancje zawarte w kosmetykach (barwniki, konserwanty, olejki eteryczne, związki zapachowe);
  • silnie drażniące związki chemiczne;
  • detergenty (SLS);
  • lateks (lateksowe rękawiczki);
  • żywice;
  • lanolina.

Wewnątrzpochodne przyczyny alergii  egzema i AZS

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie bardzo złożone. Zostało uznane za chorobę przewlekłą o podłożu alergicznym. Jej przebieg jest jednak nieobliczalny, a przede wszystkim nawrotowy. Wiele zaburzeń organizmu może mieć wpływ na AZS. To zwłaszcza stres, który często nasila świąd. Kolejnym są wszelkie zmiany hormonalne, szczególnie u kobiet.

Egzema to inaczej wyprysk na powierzchni skóry. Choroba może mieć przyczynę typowo endogenną, uwarunkowaną zaburzeniami pracy w organizmie. Środowisko i tryb życia nie zawsze pomaga, a czasem wręcz zaostrza przebieg egzemy endogennej. Dlatego tak ważna jest diagnoza i zmiana nawyków.

Alergie skórne  jak sobie z nimi radzić?

Aby stwierdzić, co okazuje się źródłem problemu, niezbędna będzie konsultacja z lekarzem dermatologiem. Nie warto tracić czasu na samodzielne stawianie diagnozy, bo tę postawią tylko specjaliści. Im szybciej zareagują, tym większe będą szanse na całkowite pozbycie się egzemy lub innego schorzenia skóry.

Drapiąc zmiany skórne, także pogarszasz jej stan! Co na świąd zalecają specjaliści? Kremy lub maści antyhistaminowe, które skutecznie łagodzą ten nieprzyjemny objaw. Czasem konieczne będą antybiotyki, jeśli dojdzie do bakteryjnego zakażenia. Przepisywane są też preparaty z dodatkiem sterydów  miejscowe lub doustne (nie można ich stosować zbyt długo).

Leczenie alergii skórnych ma zwykle charakter terapii łączonej. Celem jest wyleczenie pacjenta w jak najkrótszym czasie, aby mógł odstawić silnie działające leki.

Zobacz również