5 niezwykłych pokazów mody

pokazy mody

Większość pokazów mody ma jedno główne zadanie: sprzedać produkt. Są jednak takie, które przeszły już do historii. Kto zachwycił widzów kwiatowymi motywami, a kto postanowił zrobić z wybiegu cyrk? O tych pokazach i twórcach warto pamiętać!

Pierwsze modowe sesje zdjęciowe

Gdyby nie Paul Poiret być może gorsety wciąż byłyby kobiecą codziennością. W swoich projektach preferował proste kroje i pstrokate motywy. Był też jednym z pionierów, jeśli chodzi o pokazy mody. W trakcie jego pokazów bardzo ważną funkcję pełniły nie tylko same ubrania, ale również wykonywana przez modelów choreografia. Na dodatek to właśnie jego stroje w 1911 roku zostały uwiecznione na zdjęciach w jednej z pierwszych modowych sesji fotograficznych i ukazały się w jednym z numerów „Art & Décoration”.

Moda i cyrk? Czemu nie!

Niektóre z aktualnych pokazów mody stawiają nie tylko na samo pokazanie ubrań, ale na bycie rozrywką dla publiczności. W 2019 roku Jeremy Scott w trakcie Moschino Resort ten amerykański projektant mody zorganizował pokaz połączony z performance, stylizowany na… cyrk. Przedstawione stroje nawiązywały do różnych funkcji pełnionych tam przez artystów (np. do klaunów, magików czy siłaczy), a cały pokaz został zakończony pokazem akrobacji.

Feeria kwiatów i barw na pokazie Diora

W 2010 roku Dior przedstawił światu niezwykły pokaz. John Galliano został zainspirowany przez piękno natury i przedstawił kolekcję nawiązującą do kwiatów. Modelki odziane w barwne suknie reprezentowały barwne i kolorowe rośliny. To jednak nie wszystko. Widzowie mogli ubrać okulary 3D, dzięki którym ubrania niemal dosłownie zaczynały żyć. Pokaz przedstawiał kolekcję na jesień-zimę 2010/2011.

Gdy Jane Birkin przejęła mikrofon!

Pokazy mody często idą w parze z muzyką. W 2019 roku w trakcie pokazu męskiej kolekcji na wiosnę i lato Gucci oddał mikrofon niezwykłej Jane Brikin, brytyjskiej wokalistce i ikonie mody związanej z Francją. Artystka wykonała swój przebój z lat 80., „Baby Alone In Babylone” prezentując jednak utwór w znacznie bardziej operowy sposób. To, w połączeniu z niezwykłymi, odważnymi kreacjami sprawiło, że ten pokaz na pewno zostanie zapamiętany przez lata.

Sklep spożywczy i… Channel?

Marka Channel kojarzy się raczej z drogimi oraz eleganckimi strojami. Dlatego, gdy w 2014 roku internet obiegły zdjęcia Joan Smalls pchającej wózek z Rihanną oraz Carą Delevingne w świecie mody zawrzało. Pokaz mody na jesień tamtego roku odbył się w olbrzymim centrum handlowym i miał zwrócić uwagę na problem konsumpcjonizmu. Jednym z najbardziej pożądanych produktów z tego pokazu był wyprzedany błyskawicznie koszyk sklepowy Chanel.

Zobacz również