Trądzik – jak go zwalczyć?

Trądzik jest przewlekłym zapaleniem skóry. Może występować w wieku nastoletnim, ale również w późniejszym wieku. Zmiany skórne są uwarunkowane nie tylko predyspozycjami, ale również złym stylem życia czy nieprawidłową pielęgnacją. Jak walczyć z trądzikiem? Czy istnieją sposoby na złagodzenie objawów?

Jak pozbyć się trądziku?

Trądzik to powszechny problem dermatologiczny. Jego bezpośrednią przyczyną jest nadmierna praca gruczołów łojowych. Nadmierna produkcja łoju zatyka pory, a tym samym prowadzi po powstawania zmian. Ponadto do powstania trądziku przyczyniają się zmiany hormonalne w organizmie, niedobory witaminowe, niewłaściwa dieta, predyspozycje genetyczne. Trądzik może być także efektem stosowania niewłaściwych kosmetyków.  Trądzik w Warszawie jest trudny do leczenia. Wymaga holistycznego i indywidualnego podejścia do pacjenta. Zmiany dotyczące trądziku wymagają zmian na wielu płaszczyznach. Odpowiednia dieta, zmiana stylu życia czy odpowiednia pielęgnacja to tylko niektóre sposoby na walkę z problemami skórnymi. Nie wystarczy stosować miejscowych środków na trądzik. Konieczne są badania, które wykluczą chociażby zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Jak leczyć trądzik?

Leczenie trądziku to leczenie na zewnątrz poprzez odpowiednią pielęgnację czy zabiegi. To także leczenie od wewnątrz, poprzez zmianę diety, uregulowanie gospodarki hormonalnej i zmianę stylu życia. W niektórych przypadkach konieczna jest laserowa korekta blizna w Warszawie, która ma przywrócić skórze zdrowy wygląd. W celu złagodzenia objawów trądziku, wykorzystuje się żele oczyszczające, które zwierają kwas salicylowy, tymol oraz nadtlenek benzoilu. Można stosować także cynk i witaminę A. By szybko zwalczyć nasilone zmiany trądzikowe o ropnym charakterze, można stosować również maści na bazie erytromycyny, neomycyny czy klindamycyny.

Bardzo istotny wpływ na trądzik, ma to co się je. Najlepiej wyeliminować fast foody, tłuste dania czy wysokoprzetworzone produkty. W diecie powinna być duża ilość warzyw i owoców i zadbać o pełnowartościowe posiłki.

Zobacz również