Przyczepki – jakie są rodzaje?

przyczepka samochodowa

Sytuacje, w których niezbędny jest transport ładunku, wymagają zapewniania odpowiedniego sprzętu. Najłatwiejszych sposobem jest wypożyczenie przyczepki. Jakie są ich rodzaje i na co zwrócić uwagę?

Rodzaje przyczepek

Transport większego załadunku lub różnych sprzętów nie musi być problematyczny. Wystarczy wypożyczyć odpowiednią przyczepę samochodową. Firmy oferujące przyczepki w Warszawie i innych dużych miastach, posiadają zazwyczaj szeroki wybór, pozwalający dobrać przyczepkę do potrzeb. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na wielkość i wagę przewożonego ładunku. Dostępne są przyczepki jednoosiowe, które dostosowane są do ciężaru mniejszego niż 750 kg. Ich prowadzenie nie wymaga dodatkowych uprawnień. Mogą być używane razem z pojazdem o masie 3,5 ton oraz przez kierowcę, który posiada prawo jazdy kategorii B.

Przyczepy dwuosiowe wykorzystuje się również do przewożenia ładunku do 750 kg. Dwie pary kół zapewniają lepszą stabilność, dzięki czemu ładunek umieszczony na przyczepie jest mniej narażony na uszkodzenia. Transport większego obciążenia, powyżej 750 kg wymaga zastosowania tzw. przyczepek ciężkich. Pozwalają one na przewóz ładunku do 3500 kg. Posiadają one wzmocnione zawieszenie, zwiększające bezpieczeństwo. Do przewodu pojazdów niezbędne są lawety. Posiadają wyposażenie ułatwiające umieszczenie na nich samochodu. W ofercie dostępne są także przyczepy pod jachty i łodzie. Wykorzystanie trzech osi kół pozwala bezpiecznie przewieźć sprzęt w konkretne miejsce.

Czy niezbędne są uprawnienia do jazdy z przyczepką?

W przypadku prowadzenia pojazdu z przyczepką prawo jazdy o kategorii B uprawnia jest dostatecznym uprawnieniem, jeśli ich dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. W przypadku, gdy zastosowana jest przyczepka do udźwigu większego niż 750 kg, ważne, żeby samochód miał mniejszą masę niż ładunek. Jeśli wykorzystywane są przyczepy pod jachty, łodzie lub lawety, konieczne jest posiadanie przez kierowcę dodatkowych uprawnień z kategorii B+E.

Zobacz również