Postaw na pielęgnację i pokochaj swoje włosy na nowo!

pielegnacja wlosow

Gęste, mocne, lśniące włosy są ozdobą każdej kobiety. Niestety wygląd włosów nie zawsze bywa zadowalający. Problemów związanych z ich kondycją bywa naprawdę wiele. W efekcie niewłaściwej lub niewystarczającej pielęgnacji, a także szeregu zaniechań włosy mogą nadmiernie wypadać, wykazywać tendencję do przesuszania się. Mogą stać się matowe i pozbawione blasku. Jednym słowem mogą nie zachwycać swoim wyglądem, a nawet stać się źródłem frustracji. Do tego, aby poprawić kondycję włosów, potrzebna jest właściwa i systematyczna pielęgnacja. Nie ma mowy o drodze na skróty. Aby zauważyć pierwsze efekty, niekiedy potrzeba całych tygodni, a nawet miesięcy starań. Wysiłek jednak szybko wynagradza wygląd włosów. Warto więc go podjąć, a my podpowiadamy, od czego zacząć. 

Co zrobić na przetłuszczające się włosy?

Przetłuszczające się włosy są jednym z najczęściej występujących problemów. Poza tym, że włosy tłuste wyglądają nieświeżo i nieestetycznie, zalegające na powierzchni skóry głowy warstwy łoju odpowiedzialne za przetłuszczanie się włosów mogą też przyczyniać się do rozwoju chorób skóry głowy. Dlatego z problemem tym trzeba walczyć. Jednak wbrew powszechnej opinii nie poprzez stosowanie silnie oczyszczających szamponów, ale delikatnie działających produktów myjących. Nadmierne podrażnianie skóry głowy silnie działającymi środkami chemicznym pobudza bowiem pracę gruczołów łojowych do zwiększonej produkcji sebum, które ma za zadanie wyrównać warstwę lipidową skóry głowy. W efekcie więc problem przetłuszczających się włosów ulega spotęgowaniu. Poza myciem skóry głowy warto też zdecydować się na jej dogłębne oczyszczanie za pomocą przeznaczonych do tego celu peelingów. Produkty te skutecznie usuwają z powierzchni skóry wspomniany łój, obumarłe komórki naskórka, resztki produktów wykorzystywanych podczas stylizacji włosów oraz innych zanieczyszczeń, pomagając w ten sposób przywrócić skórze równowagę.

Co zrobić, kiedy włosy się przesuszają?

Codzienne suszenie włosów gorącym podmuchem powietrza z suszarki, prostowanie oraz kręcenie włosów przy pomocy urządzeń elektrycznych, używanie obciążających kosmetyków do stylizacji, częsta koloryzacja, a także niewystarczające nawilżanie skutkuje nadmiernym przesuszaniem włosów. Efekty tej sytuacji można bardzo szybko zauważyć. Włosy stają się szorstkie i matowe. Są kruche i łamliwe, bardzo podatne na zniszczenia. Ich końcówki często się rozdwajają. Aby poprawić ich wygląd, potrzebne jest dwutorowe działanie. Trzeba bowiem o nie zadbać zarówno od środka, jak i na zewnątrz. Niezbędne do tego celu jest prawidłowe nawodnienie organizmu, a także zdrowa i zbilansowana dieta obfitująca w składniki odżywcze. Ponadto do codziennej pielęgnacji należy włączyć produkty nawilżające, bogate w składniki zatrzymujące wodę w łodydze włosa i ograniczające jej nadmierną utratę. Warto też ograniczyć lub całkowicie wyeliminować poddawanie włosów działaniu wysokiej temperatury.

Zobacz również