Pasy kulturystyczne – czy warto je stosować?

kulturystyka

Właściwie ukształtowanie sylwetki oprócz regularnych aktywności wymaga także zastosowania dodatkowych elementów sportowych. Do takich należy pas kulturystyczny, który stanowi przede wszystkim duże wsparcie dla treningów siłowych. Miłośnicy podnoszenia ciężarów, chętnie go używają, ponieważ doskonale chroni przed kontuzją. Przekonaj się, czy warto kupić taki produkt i jak go dobrać do swoich potrzeb.

Takie akcesoria są najczęściej używane przez osoby trenujące kulturystykę, trójbój siłowy oraz crossfit. Czym wyróżniają się pasy kulturystyczne? Mają kształt tradycyjnego pasa, ale są znacznie szersze i zapinane na klamrę, sprzączkę lub rzep. To nie jest obowiązkowy dodatek treningu siłowego, zwłaszcza nie poleca się go początkującym! Przydaje się w momencie, kiedy podnoszone ciężary przekraczają 80% maksymalnego obciążenia. Sprawdź, jakie modele są popularne, np. https://be-active.pl/pol_m_fitness_Pasy-kulturystyczne-279.html, by dowiedzieć się, jakie masz opcje do wyboru.

Jak dobrać pas kulturystyczny?

Warto dopasować pas kulturystyczny z dużą precyzją, ponieważ odpowiedni wariant przesądza o bezpieczeństwie ćwiczeń. Zwróć uwagę na parametry produktów, czyli:

  • rozmiar – poznaj swój obwód w pasie i zdecyduj o wielkości od S do nawet XXL, kierując się tabelą producenta,

  • szerokość – zależy od preferencji sportowca, ale ogólnie zakłada się, że szersze pasy dają lepsze wsparcie kręgosłupowi; wąski będzie polecany do dwuboju, natomiast szeroki do trójboju, ale nie jest to sztywna reguła,

  • grubość – popularna grubość wynosi 6,5 mm, 10 mm lub 13 mm; pamiętaj, że im grubszy pas, tym jest bardziej twardy,

  • zapięcie – najpopularniejsze są klamry, jednak pasy ze sprzączkami, które można regulować, są bardziej komfortowe; zapięcie na rzepy jest odpowiednie dla początkujących,

  • materiał – naturalna skóra jest wytrzymała i dedykowana zaawansowanym kulturystom, a pasy z tworzyw sztucznych (neopren) dla osób trenujących crossfit.

Najlepiej, jeśli zakup poprzedzi konsultacja z trenerem czy osobą pracującą w sklepie sportowym. Pas należy najpierw przymierzyć więc, jeśli zamierzasz go kupić go w Internecie (z reguły jest tańszy), wcześniej odwiedź sklep stacjonarny, ponieważ trzeba produkt dopasować indywidualnie. Wersje dla kobiet są mniejsze – szukaj rozmiarów XS, S lub pasów kulturystycznych typu unisex.

Pasy kulturystyczne – czy warto z nimi ćwiczyć?

Produkty ułatwiają wykonywanie ćwiczeń z dużym obciążeniem, wymagających intensywnej pracy mięśni, które stabilizują kręgosłup. Na pewno warto je stosować, choć zdania bywają podzielone, podczas pracy z dużymi ciężarami. Pas kulturystyczny pomaga w bezpieczny sposób przesuwać własne granice możliwości treningowych, ale powinien być wykorzystywany tylko przy takich ćwiczeniach, jak martwy ciąg, wyciskanie sztangi czy przysiady ze sztangą. Ćwiczenia z pasem kulturystycznym zawsze wymagają równoległego wzmacniania mięśni brzusznych. Nie przekraczaj także ilości sugerowanych powtórzeń, ćwicząc z użyciem tego akcesorium i rozluźniaj pas po każdym powtórzeniu. To wsparcie tylko do wybranych ćwiczeń z obciążeniem, a nie całego treningu!

Pamiętaj, że używanie pasa kulturystycznego nie jest wskazane dla osób początkujących – mają jeszcze zbyt słabe mięśnie stabilizujące i nie pracują jeszcze z tak dużymi obciążeniami.

Zobacz również