Wybór kosmetyków do opalania nie może pozostać działem przypadku. Należy zadbać o wiele kwestii zanim zdecydujemy się na zakup danego preparatu. Na rynku jest ich mnóstwo, więc jak się odnaleźć w gąszczu propozycji? Co robić, aby dany kosmetyk w pełni wpisywał się w potrzeby skóry, a przy tym jeszcze zapewnił nam kompleksową ochronę przed przesuszeniem i poparzeniem? Podpowiadamy.
Jak wybrać dobry krem do opalania?
Stawiając na dobrej klasy krem do opalania musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jakie ma on spectrum działania. Oznacza to, że musi on zapewniać on kompleksową ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UVA, jak również UVB. Nie bez znaczenia pozostaje także właściwie dobrany filtr dedykowany ochronie przeciwsłonecznej. Mowa o SPF. Ten, który działa najmocniej i polecany jest szczególnie skórze dojrzałej, jak również skłonnej do podrażnień jest o wysokości 50.
Jaki krem SPF wybrać?
Produkty z SPF 30 i 50 to najlepszy wybór spośród propozycji rynkowych. Dlaczego? Otóż dlatego, że posiadają wysoki poziom składników aktywnych, jak również innych rozpuszczalnych filtrów UVB. Pamiętajmy o tym, że każda skóra jest inna i ma inne wymagania, stąd też musimy dopasować się do jej indywidualnych potrzeb. Na pewno wysoki poziom zabezpieczenia powinien pojawić się w kremach dedykowanych najmłodszym. Ich skóra wymaga szczególnej pielęgnacji – jest bardzo wrażliwa i skłonna do podrażnień, więc nie ma mowy o tym, aby w jakikolwiek sposób wystawić ją na nadmierną ekspozycję na słońce, jak również niezapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony.
Kosmetyki do opalania, a właściwe zachowania na słońcu
Pamiętajmy o tym, że zapewnienie właściwej ochrony w trakcie ekspozycji na słońce jest niezwykle ważne na drodze do tego, aby nie podrażnić skóry. Pamiętajmy o tym, że dermatolodzy z roku na rok biją na alarm – ostrzegają przed szkodliwym działaniem promieni UV i nie bez powodu. Mogą one uszkodzić ją na trwałe i dać znać o chorobie nawet po kilku latach.
Oprócz poparzeń słonecznych nasza skóra narażona jest na wystąpienie raka skóry, co może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Pamiętajmy także o zapewnieniu odpowiedniej ochrony oczu i głowy. Jeśli tego nie zrobimy, konsekwencją może być nawet zaćma. Konieczna jest także rezygnacja z ekspozycji na słońce w godzinach 12-15. Wtedy do poziom nasłonecznienia jest największy. Jeśli podejmiemy takie kroki, jest duża szansa na to, że zapewnimy sobie bezpieczne opalanie.