Upadłość konsumencka jest rodzajem procedury, która pozwala na oddłużenie osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Kiedy warto skorzystać z takiej procedury?
Na czym polega proces upadłości konsumenckiej?
Upadłość konsumencka jest przeznaczona dla osób z poważnymi problemami finansowymi i powala ona na łatwiejsze ich pokonanie.
Proces ten polega na spłaceniu posiadanych zobowiązań za pomocą majątku osoby zadłużonej, czym zajmuje się syndyk masy upadłościowej ustanowiony przez sąd. W ramach procesu tego typu może dojść do sprzedaży majątku różnego rodzaju – samochodów, wyposażenia domu, a nawet całego domu czy mieszkania, jeśli długi są znaczne.
Cały harmonogram spłaty najczęściej wynosi do 2 lat, natomiast w określonych przypadkach może być on wydłużony. Po jego realizacji dłużnik jest oddłużany i może rozpocząć on swoje życie na nowo.
Jakie warunki trzeba spełnić, by ogłosić upadłość jako konsument?
Do ogłoszenia upadłości konsumenckiej konieczne jest spełnienie określonych warunków. Najważniejsze z nich to:
- Bycie osobą fizyczną – konsumentem, która nie prowadzi działalności gospodarczej, czyli nie ma firmy lub nie jest członkiem spółki.
- Bycie w stanie niewypłacalności przez minimum 3 miesiące, co oznacza problemy ze spłatą zadłużenia, na przykład rat kredytów czy rachunków.
- Wypełnienie i złożenie do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości, w którym podaje się informacje dotyczące swojego zadłużenia oraz majątku i przychodów.
Kiedy warto zdecydować się na ogłoszenie upadłości jako konsument?
Procedura upadłości konsumenckiej jest bardzo dobrym wyborem wtedy, gdy pojawiają się poważne problemy finansowe i dotychczasowe próby wyjścia z nich nie okazały się skuteczne.
Upadłość konsumencka jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które straciły pracę albo zachorowały, co spowodowało, że mają one problemy z regulowaniem swoich zobowiązań ze względu na brak przychodów. Może być ona również zastosowana w przypadku osób, które podjęły błędne decyzje finansowe, dotyczące między innymi zainwestowania pieniędzy.
Także ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest możliwe przez osoby, które prowadziły firmy, ale zamknęły swoją działalność, dlatego teraz posiadają status konsumentów.
Gdzie poszukiwać wsparcia w zakresie upadłości konsumenckiej?
Gdy pojawiają się problemy finansowe, warto pomyśleć o skorzystaniu z profesjonalnego wsparcia w zakresie upadłości konsumenckiej.
Takie wsparcie prowadzą głównie kancelarie prawne, adwokackie oraz radcowskie, a także wyspecjalizowane kancelarie oddłużeniowe, które zapewniają swoim klientom fachowe wsparcie w procesach oddłużeniowych.
Jeżeli jest planowana upadłość konsumencka Katowice to miasto, gdzie aktualnie działa wiele kancelarii prawnych prowadzących kompleksową obsługę w tym właśnie zakresie.
Kancelaria Syndyka-Doradcy Restrukturyzacyjnego Sp. z o.o.
ul. Glogera 4/4, 42-217 Częstochowa
Tel.: 883 615 777 / biuro@doboszkancelaria.pl