Jak wygląda proces usuwania zęba?

stomatologia

Usunięcie zęba, fachowo nazywane ekstrakcją, we współczesnej stomatologii wykonuje się tylko w ostateczności. Zdarza się jednak, że jest nieuniknione – gdy dalsza obecność danego zęba w jamie ustnej zagraża całemu uzębieniu lub pacjent nie chce zdecydować się na leczenie kanałowe. Jakie są wskazania do usunięcia zęba oraz jak przebiega ta procedura?

Wskazania do usunięcia zęba

O konieczności ekstrakcji zęba zawsze decyduje stomatolog po dokładnej ocenie jego stanu. Jednym z najczęstszych wskazań do jej wykonania jest martwica lub zgorzel miazgi zębowej. Gdy znajduje się ona w zaawansowanym stanie, zęba często nie da się już uratować. Konieczność ekstrakcji może wynikać także z urazu mechanicznego – gdy złamanie przebiega wzdłuż korzenia lub gdy ząb znalazł się w szczelinie złamanej żuchwy. Kolejnym wskazaniem do wyrwania zębów są wady zgryzu. Ortodonta może zalecić usunięcie zęba przed założeniem aparatu ortodontycznego.

Przebieg ekstrakcji zęba

Ekstrakcję zęba w gabinetach stomatologicznych, takich jak przychodnia stomatologiczna ARTDENT w Brzesku, przeprowadza się w znieczuleniu. Dzięki temu pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Gdy znieczulenie zacznie działać, stomatolog zrywa więzadło okrężne otaczające ząb. Następnie za pomocą kleszczy wykonuje ruchy ekstrakcyjne, doprowadzając do jego zwichnięcia. Dzięki temu może go rozchwiać i oddzielić od kości szczęki. Wtedy jednym lub kilkoma ruchami usuwa ząb z zębodołu. Na koniec stomatolog oczyszcza zębodół z resztek, które mogłyby wywołać zapalenie, w tym pozostałości ukruszonego zęba i fragmentów kości. W miejscu zabiegu wkłada tampon stomatologiczny, który zatrzymuje krwawienie.

Chirurgiczna ekstrakcja zęba

W szczególnych sytuacjach konieczna może okazać się chirurgiczna ekstrakcja zęba. Wykonuje ją chirurg stomatologiczny. Chirurgiczne usunięcie zęba jest wymagane w przypadku zębów złamanych na linii dziąsła lub niewyrżniętych. Często niezbędne jest wyrwanie ósemek, które sprawiają dyskomfort w jamie ustnej lub uniemożliwiają osadzenie aparatu ortodontycznego. W trakcie zabiegu stomatolog nacina dziąsło i odseparowuje ząb od otaczających tkanek. Z wykorzystaniem wiertła usuwa warstwę kości otaczającą ząb, a następnie wyjmuje go z zębodołu przy użyciu specjalnych narzędzi. Na koniec zakłada na ranę kilka szwów, które należy zdjąć po 7-10 dniach.

Zobacz również