Idea dachów ekstensywnych doskonale spina się z popularnym obecnie trendem życia ekologicznego. Wszystko, co naturalne, jest jak najlepiej widziane, a wspomaganie środowiska takimi pomysłami jak zielone dachy, jest idealnym sposobem na rozwijanie filozofii eko. Czym są dachy ekstensywne i dlaczego są takie ważne dla środowisk miejskich?
Czym jest zielony dach ekstensywny?
Nietrudno jest sobie wyobrazić, czym jest dach zielony. Duże połacie budynków pokryte zieloną roślinnością zdobywają coraz większą popularność, a od co najmniej kilkunastu lat furorę robią zielone dachy użytkowe – przekształcane w mini parki, ukryte przed ludzkimi oczami tarasy, na których można nawet zainstalować basen czy jacuzzi. Czymś nieco innym są jednak ekstensywne dachy zielone.
Czym więc są takie dachy? To przede wszystkim przestrzeń nieużytkowa, a więc taka, gdzie człowiek na co dzień nie ma wstępu. Do takich projektów wykorzystuje się zwykle dachy budynków starych, które nie są przeznaczone do rozbiórki, a które niezbyt dobrze prezentują się w przestrzeni publicznej. Ponadto dachy ekstensywne tworzy się też na budynkach bez dostępu od środka. Dotyczy to zazwyczaj fabryk, zakładów produkcyjnych, bloków.
Czym charakteryzuje się zielony dach ekstensywny?
Jak już wspomnieliśmy, dach ekstensywny to przestrzeń nieużytkowa. Nie będą na nim przebywały ani osoby postronne, ani te, które zazwyczaj odpowiadają za utrzymanie terenów zielonych. Z tego względu rośliny wybierane na konstrukcje takich dachów muszą charakteryzować się wysoką wytrzymałością na zmienne warunki atmosferyczne, na okresowe susze lub też w drugą stronę – na przelanie. Muszą wytrzymywać bezpośrednie promieniowanie słoneczne i dobrze radzić sobie w glebie o słabych wartościach odżywczych i mineralnych.
Tworzeniem zielonych dachów ekstensywnych zajmują się wyspecjalizowane firmy oferujące różnorodne rozwiązania jak na przykład trawniki z rolki w Podlaskim można znaleźć takich sprzedawców, których trawniki i maty rozchodnikowe cechują się bardzo wysoką jakością i doskonałym przygotowaniem pod zastosowanie na dachach nieużytkowych.