Czym charakteryzują się pokrycia dachowe ceramiczne?

dachowki ceramiczne

Podczas poszukiwania pokryć dachowych może pojawić się sporo wątpliwości. Rozwiązań jest sporo, ale jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że nie z każdego można skorzystać. Wiele zależy od rodzaju i kształtu dachu.

Warto zdecydować się na pokrycie dachowe ceramiczne?

Opcji jest wiele i jedną z nich jest postawienie na ceramikę. Co wiemy o tych dachówkach?

Na pewno należy wziąć pod uwagę, że pokrycia dachowe ceramiczne cieszą się ogromną popularnością. Warto również mieć świadomość tego, że chodzi o najbardziej ekskluzywne dachówki. Ceramika sprawia, że budynek zyskuje elegancję i klasyczny szyk. Z drugiej strony estetyka jest ważna, ale to nie wszystko. Wystarczy zainteresować się technologią – mamy zabezpieczenie przed ogniem i mrozem. Dobrze też pamiętać o tym, że dachówki ceramiczne nie wchłaniają wody. Fakt ten jest równoznaczny z najwyższą odpornością na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Czy w takich okolicznościach można się nad czymś zastanawiać?

Można także spojrzeć na to wszystko z nieco innej perspektywy – producenci wykorzystują specjalnie wyselekcjonowane surowce o plastycznych właściwościach. W większości przypadków mamy wykorzystanie gliny o nieznanym uziarnieniu. Glinę tą się preparuje, miesza z dodatkami oraz sezonuje i formuje (nie zawsze).

System rynnowy – wykorzystywane materiały

Warto też uwzględnić, że zajmowanie się pokryciem dachowym może zostać połączone z troską o system rynnowy. Troska o dom nakłada sporo obowiązków. Czy wiesz, jakie systemy rynnowe są najlepsze?

Ważne jest też to, że rury nie muszą pasować do każdej sytuacji. Jak się można też domyślić, wybór niesie za sobą określone konsekwencje. Wystarczy zainteresować się choćby rurami z wywiniętymi krawędziami – propozycje te są bardzo odporne na obciążenia mechaniczne. Do tego wykorzystywane materiały – w grę wchodzi korzystanie z tworzywa sztucznego, blachy aluminiowej, stalowej ocynkowanej, cynkowo-tytanowej i miedzianej. Oczywiście trzeba też pamiętać o tym, z czym wiążą się poszczególne możliwości.

Zobacz również