Czy warto karmić psa karmami bez kurczaka?

karma dla psa

Jednym z filarów zdrowia i dobrego samopoczucia psa jest jego prawidłowe odżywianie. Rosnąca świadomość opiekunów czworonogów sprawia, że jedzenie dla psów nie jest już wybierane bezrefleksyjnie i znacznie większą uwagę przywiązuje się do tego, co ostatecznie wyląduje w psiej misce. Coraz częściej przy wyborze karmy dla psa pojawia się pytanie, czy kurczak jest obowiązkowym elementem psiej diety?

Białko kurze a alergia pokarmowa u psa

W wielu przypadkach wybór karmy bez kurczaka jest nieprzypadkowy, ponieważ okazuje się, że pupil jest na te mięso, a dokładniej na białko kurze uczulony. Gdy u czworonoga pojawiają się pierwsze objawy alergii, takie jak uporczywy świąd, wymioty czy biegunka, dietę eliminacyjną najczęściej rozpoczyna się od wykluczenia mięsa z kurczaka. Alergenem nie jest natomiast tłuszcz drobiowy, który stanowi dodatek w wielu różnych karmach suchych i mokrych.

Różne rodzaje mięs w karmie a zbilansowana dieta psa

Drób nie jest i nie powinien być jedynym rodzajem mięsa, które pupil spożywa. To dlatego, że różne rodzaje mięsa mają zróżnicowaną ilość substancji odżywczych, a stosowanie wyłącznie kurczaka w żywieniu psa może być źródłem niedoborów lub przeciwnie – nadmiaru niektórych substancji. Wprowadzenie pełnoporcjowej karmy bez kurczaka, za to z różnymi rodzajami mięs często eliminuje potrzebę dodatkowej suplementacji. Co więcej, tak zróżnicowana dieta jest dla pupila ciekawsza i doskonale się sprawdza w przypadku psiego niejadka. Do wyboru są m.in. karmy z mięsem królika, jagnięciną, wołowiną, baraniną, dziczyzną czy rybami.

Karma dla psa a ekologia

Nie bez znaczenia jest też rosnąca świadomość ekologiczna opiekunów czworonogów. Zwierzęta domowe spożywają blisko 20% mięsa produkowanego na całym świecie, przy czym produkcja ta wiąże się z emisją gazów cieplarnianych czy zużywaniem sporych ilości wody i energii. Istnieją jednak karmy dla psów przyjazne środowisku i doskonałym przykładem na to jest karma z insektów, dostępna m.in. w internetowym sklepie zoologicznym Dla psa i kota. Ich hodowla nie jest tak wymagająca, a przy tym mięso owadów cechuje wysoka przyswajalność oraz zawartość cennych tłuszczów, mikroelementów i witamin. Ponadto mogą ją spożywać nawet psy z alergiami czy wrażliwymi układami pokarmowymi.

Zobacz również