Czy niewierzący może zostać pochowany na cmentarzu katolickim?

pochowek ateisty

Organizacja pogrzebu wymaga od bliskich osoby zmarłej dopełnienia szeregu rozmaitych formalności. O ile pochówek osoby wierzącej zwykle nie stanowi w naszym kraju problemu, o tyle pogrzeb ateisty budzi nieraz wiele obaw. Wiele osób zastanawia się, czy osoba niewierząca może zostać pochowana na cmentarzu katolickim. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z pochówkiem osoby niewierzącej na cmentarzu dla katolików.

Pochówek osoby niewierzącej, a przepisy – co warto wiedzieć?

Śmierć bliskiej osoby to smutne i wyjątkowo przykre wydarzenie. Pogrążona w żalu i rozpaczy rodzina zmarłego, musi jednak jeszcze przed pochówkiem dopełnić szeregu rozmaitych formalności. O ile załatwianie spraw organizacyjnych w przypadku pogrzebu katolickiego w naszym kraju nie stanowi problemu, o tyle kwestia pogrzebu świeckiego rodzi wiele wątpliwości. Zdarza się bowiem, że księża odmawiają pochówku osoby niewierzącej na cmentarzu katolickim. Czy to jednak zgodne z polskim prawem?

Okazuje się, że absolutnie nie! W naszym kraju problematyka chowania zmarłych różnych wyznań, została wyczerpująco wyjaśniona w ustawie z dnia 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Zgodnie z ust. 2 art. 8 ustawy: W miejscowościach, w których nie ma cmentarzy komunalnych, zarząd cmentarza wyznaniowego jest obowiązany umożliwić pochowanie na tym cmentarzu, bez jakiejkolwiek dyskryminacji, osób zmarłych innego wyznania lub niewierzących.

W przypadku pogrzebu świeckiego ceremonia pogrzebowa sprawowana jest w odpowiedniej kaplicy lub w sali ceremonialnej domu pogrzebowego. Po ceremonii, ciało zmarłego (lub prochy – w przypadku kremacji) zostaje złożone na cmentarzu w przygotowanym uprzednio miejscu.

Organizacja pogrzebu świeckiego

Niezależnie od wyznania, każdemu człowiekowi należy się godny, pełen szacunku pochówek. Kompleksowe usługi pogrzebowe w ramach ceremonii katolickich, jak i pogrzebów zgodnych z obrzędami innych wyznań, a także uroczystości o charakterze świeckim, świadczy Zakład Pogrzebowy Hades w Lublinie.

Dom Pogrzebowy w Lublinie dysponuje komfortową salą przedpogrzebową, w której bliscy osoby zmarłej mogą godnie i z szacunkiem pożegnać zmarłego. Zakład pogrzebowy zapewnia ponadto także: całodobową eksportację zmarłych, całodobową kremację, załatwianie niezbędnych formalności, oprawę florystyczną i muzyczną pogrzebu, transport żałobników, wykonanie nekrologów i tablic.

Zobacz również