Co powinien jeść pies senior?

pies senior odzywianie

Wraz z wiekiem psy stają się mniej aktywne i podawanie im takiego samego pożywienia jak psom młodym jest prostą drogą do nadwagi i związanych z nią zdrowotnych konsekwencji. Dlatego starsze psy powinny otrzymywać pokarm dostosowany do ich wieku. Najlepszym wyborem jest gotowa, pełnoporcjowa karma dla psa seniora, o zbilansowanym składzie. W sprzedaży dostępne są zarówno suche, jak i mokre karmy, które bez obaw można podawać psim seniorom. Co się w nich znajduje?

Codzienna dieta psa seniora

W odróżnieniu od psów w kwiecie wieku psy starsze mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, a tym samym ich codzienna dieta powinna być mniej kaloryczna. W pełnoporcjowych karmach dla psów seniorów jest zatem mniej tłuszczu, a więcej białka (około 25 procent zawartości karmy powinno stanowić białko zwierzęce). Dzięki temu, gdy metabolizm psa zwalnia, jest on w mniejszym stopniu narażony na nadwagę i związane z tym konsekwencje zdrowotne. Karma dla psa seniora powinna zawierać więcej witamin i minerałów, które są nieco gorzej przyswajane przez starzejący się organizm zwierzęcia, w związku z czym trzeba dostarczyć mu ich nieco większą ilość. W takiej karmie powinna znajdować się m.in. witamina K, która wraz z witaminą D odpowiada za prawidłowy stan zębów i kości, a także za krzepnięcie krwi i wiele innych funkcji organizmu. W karmach dla starszych psów znajdziemy również witaminy z grupy B, witaminę C i E, a także fosfor i wapń.

Lekkostrawne karmy mokre

Psom w starszym wieku warto podawać karmy lekkostrawne, o mniejszej zawartości tłuszczu, a tym samym o mniejszej gęstości kalorycznej. Doskonałym przykładem takiej karmy dla psich seniorów jest karma mokra. Z jednej strony podawanie mokrej karmy pozwoli uniknąć ryzyka szybkiego przybierania przez psa na masie ciała, a z drugiej chroni zwierzę przed odwodnieniem. Starsze psy mogą mieć mniejsze łaknienie, a wodniste karmy są dla nich łatwiejsze do pobrania i strawienia. Ich atrakcyjny zapach jest również zachętą do jedzenia. Mokra karma dla psa senior jest także dobrym wyborem, gdy zwierzę ma słabe zęby i chore dziąsła. Wówczas jedzenie suchych, twardych granulek może sprawiać mu duży dyskomfort.

Dieta psa seniora, zresztą podobnie jak szczeniaka i psa w kwiecie wieku powinna bazować na dobrej jakości karmie pełnoporcjowej, najlepiej dostosowanej do jego szczególnych potrzeb żywieniowych. Karmy dla psich seniorów są zwykle mniej kaloryczne, ale mają więcej białka, witamin i minerałów niezbędnych dla podtrzymania dobrej kondycji zwierzęcia w jesieni życia.

Zobacz również