Jacy trenerzy piłkarscy mają najwięcej trofeów?

Mimo że piłka nożna to sport, w którym choć duże znaczenie ma talent i dyscyplina, to jednak zwycięstwo drużyny w dużej mierze uzależnione jest także od przyjętej przez trenera piłkarskiego strategii. Mistrzowie taktyki, którzy potrafią poprowadzić swoją drużynę do zwycięstwa, mogą pochwalić się wieloma cennymi trofeami wywalczonymi na najważniejszych światowych turniejach. Każdy puchar jednak ma zarówno dla trenera, jak i drużyny duże znaczenie i motywuje ją do dalszego działania. Jacy trenerzy piłkarscy mają najwięcej trofeów? Podpowiadamy.

Alex Ferguson 

Alex Ferguson to niekwestionowany lider we wszelkich zestawieniach uwzględniających trenerów piłkarskich posiadających najwięcej trofeów. Alex Ferguson w ciągu swojej 39-letniej kariery trenerskiej zdobył aż 48 pucharów. W jego kolekcji brakuje jedynie pucharu UEFA i superpucharu Szkocji. Lata pracy jako trenera Aleksa Fergusona przypadają na okres od 1974 roku do 2013. W tym czasie wielokrotnie zdobywał Mistrzostwo Szkocji, Puchar Szkocji, Puchar Ligi Szkockiej czy Superpuchar Europy z klubem Aberdeen. Z Manchesterem United tylko powiększał grono swoich trofeów. Z tą drużyną zdobył wielokrotnie Mistrzostwo Anglii, Puchar Anglii, Puchar Ligi Angielskiej, Puchar Zdobywców Pucharów, Superpuchar Europy, Puchar Interkontynentalny, Ligę Mistrzów, a także wygrał Klubowe Mistrzostwa Świata. Więcej na temat tej postaci możemy przeczytać, wchodząc na: blog etoto, na którym znajduje się wiele ciekawostek ze świata sportu i nie tylko.

Josef Guardiola 

Josef Guardiola swoją karierę trenerską zaczął w 2007 roku. Od tego czasu ten hiszpański trener zdobył już ponad 30 pucharów. Jest trzecim trenerem w historii piłkarskiej Ligi Mistrzów, który to trofeum otrzymywał co najmniej trzykrotnie. Ze względu na to, że Guardiola wciąż jest aktywny zawodowo, ma dużą szansę na to, by zostać najbardziej utytułowanym trenerem futbolu, o ile nie zdecyduje się na przejście na wcześniejszą emeryturę. Do tej pory zdobywał puchary z klubami takimi jak FC Barcelona czy Bayern Monachium. Obecnie jest w szkoleniowcem Manchesteru City.

Mircea Lucescu

Mircea Lucescu jako trener współpracuje z różnymi drużynami od 1979 roku. Ten rumuński szkoleniowiec w tym czasie zdobył ponad 36 pucharów. Zdobył między innymi Mistrzostwo Rumunii, Mistrzostwo Turcji, Mistrzostwo Ukrainy czy Superpuchar Rosji. Na jego koncie znajdują się dwa  zwycięstwa w pucharze UEFA.

Wśród niezwykle utytułowanych trenerów, których dorobek pucharowy jest naprawdę niezwykły można wymienić również Jocka Steina, czyli szkockiego trenera, który w latach 1960-1985 zdobył 35 pucharów. Walery Łobanowski z Ukrainy z kolei w latach 1969-2002 zdobył łącznie 33 puchary. Utytułowani trenerzy piłkarscy, którzy mogą pochwalić się niezwykłym dorobkiem pucharowym to również Marcello Lippi, Rinus Michels, Jurgen Klopp, Louis van Gaal, Bob Paisley, Giovanni Trapattoni, Jose Mourinho czy Ottmar Hitzfeld.

Zobacz również