Jak wybierać filtry do układów hydraulicznych?

uklad hydrauliczny

Czy zawsze wiemy, jakie filtry kupować do układów hydraulicznych? Niekoniecznie, szczególnie wtedy, jeżeli nie za bardzo wiemy, jak one funkcjonują i jaką właśnie powinny mieć gwarantowaną ochronę. Na pewno wcześniej trzeba określić wymagania układu hydraulicznego i ocenić zdolność filtracji.

Jakie parametry musimy znać przy wyborze filtrów?

Wybór takich produktów nie będzie oczywiście problemem. Są dostępne w bardzo dużej ilości w różnych sklepach stacjonarnych i internetowych. Zanim jednak zdecydujemy się na taki zakup, musimy wiedzieć, jakie będą wymagania konkretnego układu hydraulicznego. Chodzi o przepływ oleju, a także ciśnienie i temperaturę pracy. Poza tym ważny będzie rodzaj zanieczyszczeń. Te ostatnie muszą być usunięte, zanim będą zamontowane na przykład filtry Donaldson lub inne.

Należy także zdecydować się na konkretny rodzaj filtrów hydraulicznych. Musimy wybrać ssące albo tłoczne, czy też wstępne. Poza tym istnieją także filtry oczyszczające i filtry powrotno-ssawne. W zależności więc od tego, jakie będą nasze potrzeby, niezbędne będzie wybranie konkretnego filtra albo ich kombinacja.

Marka filtrów ma znaczenie

Kluczową kwestią będzie na pewno zdecydowanie się na jakiegoś producenta. Możemy tutaj mieć sporo dylematów szczególnie wtedy, jeżeli jest to dla nas materia całkowicie nowa. Wybierając więc filtr oleju hydrauliczny, powinniśmy mieć pewność, że mamy do czynienia z producentem rekomendowanym. Należy zwrócić uwagę na renomę marki i w konsekwencji jakość proponowanych filtrów. Naturalnie logicznym wyborem będzie wybór wysokiej jakości produktów, ponieważ będą gwarantować skuteczność filtracji i będzie zapewniana także dłuższa żywotność. To z kolei będzie się przekładać na ochronę układu hydraulicznego.

Ważne będzie także to, aby przyjrzeć się zgodności ze standardami. Upewnijmy się, że wybrane przez nas filtry będą spełniać odpowiednie normy i standardy branżowe. Jedynie w takich okolicznościach będą zgodne z wymogami i zagwarantują optymalne działanie całego układu hydraulicznego.

Zobacz również