Zasady działania pompy ciepła

pompa ciepla

Pompa ciepła to urządzenie, które może być elementem systemu grzewczego budynków. Wiele osób decyduje się na jego montaż w swoich domach. Taki system umożliwia bowiem oszczędność na kosztach ogrzewania budynku oraz wody użytkowej. Ponadto należy do odnawialnych źródeł energii, a zatem jest ekologiczny. W artykule opisujemy, jak działają popularne pompy ciepła.

Źródła ciepła i główne rodzaje pomp

Podstawowy podział urządzeń jest zależny od tak zwanego źródła dolnego. Charakteryzuje ono sposób pozyskiwania energii z otoczenia. Pompy ciepła mogą do tego celu wykorzystywać powietrze, warstwy ziemi lub wody stojące i gruntowe. Wszystkie rodzaje systemów działają na podobnych zasadach. Gruntowe pompy ciepła to urządzenia najbardziej efektywne. Wymagają jednak przeprowadzenia prac ziemnych, co wydłuża czas montażu oraz generuje dodatkowe koszty. Pompy wodne nie są zbyt popularne, gdyż wymagają specyficznych warunków terenowych. Osoby, które decydują się na montaż pompy ciepła, najczęściej wybierają te powietrzne. Jak tłumaczą eksperci dystrybutora pomp ciepła i fotowoltaiki EL-WiK z Podkarpacia, takie urządzenia można zainstalować nawet w jeden dzień. Są też tańsze niż pozostałe rodzaje systemów. Ich zaletą jest również stosunkowo cicha praca, ponieważ jednostki generujące głośne dźwięki znajdują się na zewnątrz budynku.

Działanie pompy ciepła

Pompa pobiera ciepło z otoczenia poprzez tak zwany czynnik roboczy. Jest nim ciecz o niskiej temperaturze zamarzania, najczęściej roztwór glikolu. Dopływa on systemem rurek do parownika, w którym zachodzą procesy chłodnicze. Czynnik chłodniczy to substancja, która zaczyna parować nawet w niskiej temperaturze. Wystarczy zatem kilkustopniowa różnica między substancjami, aby w parowniku powstał gaz. Trafia on do sprężarki, gdzie podnosi się jego ciśnienie, a wraz z nim temperatura. Gorąca para dociera do wymiennika ciepła, gdzie ulega skropleniu, oddając ciepło. Energia, która dotarła do skraplacza, może zostać wykorzystana do ogrzania budynku lub wody. Z kolei czynnik chłodniczy już w płynnej postaci, ale wciąż gorący, ponownie trafia do obiegu. Dzięki zastosowaniu zaworu rozprężnego można obniżyć ciśnienie substancji i jej temperaturę. W ten sposób czynnik chłodniczy nadaje się do ponownego wykorzystania.

Zobacz również