Jeśli spośród dostępnych na rynku technologii grzewczych gospodarstwo domowe zdecydowało się na kocioł grzewczy, przede wszystkim musi zadbać o zgromadzenie odpowiednich ilości paliwa. Bez właściwego surowca aparatura nie spełni bowiem swojej roli, ale nie jest to jedyna sfera, o jaką należy się zatroszczyć. O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Piec a kocioł – przybliżenie terminów
W pierwszej kolejności warto na tapet wziąć pojęcia pieca i kotła. Czym piec różni się od kotła? W zasadzie w branży obu terminów używa się zamiennie, natomiast słownik rozróżnia te określenia. Z definicji kocioł odpowiada za spalanie paliw stałych, ciekłych lub gazowych, aby podnieść temperaturę nośnika ciepła, który dalej krąży w instalacji, ogrzewając budynek. Piec natomiast ciepło oddaje jedynie w swoim najbliższym sąsiedztwie.
Istotna różnica w przypadku kotłów z podajnikiem i bez
Posiadając w budynku kocioł grzewczy, trzeba z wyprzedzeniem zaplanować przegląd urządzenia. Idealnie będzie, jeśli serwis zostanie wykonany przed startem sezonu grzewczego, co pozwoli zareagować w porę w razie jakichś nieprawidłowości albo zyskać pewność, że maszyna funkcjonować będzie sprawnie. Potencjalna awaria stanowi przecież zagrożenie dla zdrowia i życia domowników.
Lista obowiązków zależy też od rodzaju kotła. Jakie Kostrzewa piece sklep online proponuje? Oferta producenta obejmuje kotły na pellet, które nie wymagają stałego nadzoru. Trzeba jednak mieć na uwadze uzupełnianie zapasów i czyszczenie z pyłu. Modele bez podajnika trzeba zaś obsługiwać regularnie w ciągu dnia.
Z kolei kotły na ekogroszek przypominają te zasilane pelletem. Również wyposażone są w mechanizmy automatycznie dozujące surowiec, co znacznie ogranicza ingerencję człowieka w działanie urządzenia. Piec trzeba rozpalić, a paliwo dosypywać co kilka dni. I oczywiście czyścić, co zapobiegnie spadkowi wydajności. Zanim aparatura zacznie spełniać swoją rolę, trzeba ją prawidłowo skonfigurować, a najlepiej powierzyć realizację tego zadania fachowcom.