Niezależnie od rodzaju uzależnienia (alkoholizm, narkomania, lekomania itd.) każdy z chorych zasługuje na profesjonalną i kompleksową pomoc. Leczenie często wymaga udania się do zamkniętego ośrodku terapii uzależnień lub uczęszczania na terapię stacjonarną. Na co dokładnie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze ośrodku?
Kadra w ośrodku terapii uzależnień
W ośrodku leczenia uzależnień musi być zawsze zatrudnionych kilku specjalistów: co najmniej jeden psychiatra, psycholog i terapeuta uzależnień. Wszystkie te osoby współpracują wzajemnie ze sobą. Brak chociaż jednego z wymienionych specjalistów źle świadczy o ośrodku.
To jednak nie wszystko. Osoby, które szukają dobrego ośrodka terapii uzależnień, powinny zorientować się, jakie certyfikaty mają wszyscy terapeuci. W tym miejscu musi być przestrzeń na prowadzenie wielu terapii grupowych, dlatego jeden lub dwoje terapeutów to zdecydowanie za mało. Każdy ze specjalistów musi zostać poddany (lub poddawany) superwizji.
Ośrodek uzależnień powinien mieć również podpisaną umowę z określonym laboratorium. Komplementarność procesu leczenia to nie tylko zajęcie się sferą psychiczną pacjenta, ale i fizyczną.
Prywatny ośrodek leczenie uzależnień Odpocznienie to miejsce, w którym pracują doświadczeni, oddani swojej pracy psychoterapeuci uzależnień, pedagodzy i psychiatrzy.
Dobra atmosfera
Żaden z potencjalnych pacjentów nie chciałby przebywać przez dłuższy czas (nawet do roku) w miejscu, w którym panuje zła atmosfera. Wsparcie społeczne (nie tylko psychologów i terapeutów, ale i współmieszkańców) to podstawa i jedna z ważniejszych zmiennych na drodze kompleksowego procesu leczenia alkoholizmu. Jeśli pacjent może się czuć bezpiecznie, spokojnie, swobodnie w samym ośrodku terapii uzależnień, to dobry znak.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka terapii uzależnień?
W ośrodku terapii uzależnień każdy pacjent powinien liczyć na całodobową opiekę medyczną (czy to na miejscu, czy to z dojazdem). Ważne jest obecność indywidualnych programów terapii, bezpłatne badania laboratoryjne, a także specjalne spotkania dla bliskich osób współuzależnionych. Każdy z pacjentów chciałby też odpocząć, dlatego ważne jest organizowanie atrakcji w czasie wolnym, sport, medytacje, muzykoterapia i warsztaty z różnych dziedzin (np. plastyczne).