Czy wymiana kotła gazowego wiąże się ze zmianą całej instalacji?

ogrzewanie gazowe

Wymiana starych pieców węglowych na nowoczesne gazowe urządzenia grzewcze jest zawsze dobrym pomysłem. Nowy kocioł zapewni efektywniejsze i wydajniejsze ogrzewanie domu, co pozwoli obniżyć rachunki. Nowy piec przyczyni się także do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji i gazów do atmosfery. Z tego względu warto się na ten krok zdecydować. Wiele osób zastanawia się jednak, czy wymiana starego kotła na piec gazowy będzie się wiązała z koniecznością modernizacji całej instalacji.

Czym różnią się stare instalacje grzewcze od nowych?

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat technologie hydrauliczne znacznie się zmieniły. W instalacjach grzewczych starego typu stosowane były np. grube stalowe rury ze spadkami przy sufitach. Pojemność takich instalacji była większa, przez co czas potrzebny na ich nagrzanie był długi, ale też długo utrzymywały pożądaną temperaturę. Stalowe rury zostały zastąpione trwalszymi rurami miedzianymi lub produkowanymi z tworzyw sztucznych. Ich przekroje są znacznie mniejsze, a same grzejniki również są mniej pojemne. Taka zmiana była możliwa, ponieważ pozwoliły na to parametry nowoczesnych kotłów. Są one wyposażone w zaawansowane sterowniki, dzięki którym doskonale radzą sobie z utrzymywaniem stałej temperatury w całej instalacji.

Czy wymieniając kocioł, trzeba zmienić instalację grzewczą?

Jeśli masz w swoim domu starą instalację grzewczą i chcesz wymienić w niej sam kocioł, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – można to zrobić. Oczywiście najlepiej przy okazji wymiany pieca wymienić również instalację, ale jeżeli nie masz na to funduszy, możesz ograniczyć się do wymiany samego urządzenia grzewczego, które możesz kupić np. w sklepie Merkury. Trzeba tylko pamiętać, że taka wymiana będzie wymagać przeprowadzenia paru technicznych modyfikacji.

Przede wszystkim będziesz musiał zająć się kominem. Kotły gazowe wymagają komina wykonanego z trwałych i odpornych na działanie kwaśnych spali materiałów. Najlepszym wyborem jest stal nierdzewna. Można zdecydować się na instalację gotowego wkładu kominowego z takiej stali w istniejącym kominie albo wyprowadzić system kominowy przez ścianę zewnętrzną domu (o ile wybrany piec gazowy może wyrzucać spaliny przez ścianę).

Kolejnym krokiem jest dokładne oczyszczenie całej instalacji oraz montaż filtrów najwyższej jakości. Stare kotły na paliwa stałe pracowały w układach otwartych, nowoczesne piece gazowe pracują w instalacjach zamkniętych. Aby móc wymienić stary piec na gazowy, musisz albo zamknąć instalację, używając do tego zaworów bezpieczeństwa, albo zdecydować się na wymiennik ciepła. Będzie on pełnił funkcję łącznika między starą i nową instalacją. W tego typu instalacjach najlepiej poradzą sobie gazowe kotły kondensacyjne.

Zobacz również