Co to znaczy, że olej jest rafinowany?

olej rafinowany

W powszechnej opinii krąży przeświadczenie, iż proces rafinacji pozbawia olej cennych substancji szkodliwych i generalnie jest czymś złym. Okazuje się jednak, że nie jest to prawda. Jaki jest więc cel rafinowania oleju i na czym to polega? Czym różni się olej rafinowany od nierafinowanego? Na te i na inne pytania odpowiadamy w artykule poniżej. 

Po co rafinuje się olej?

Rafinacja to nic innego jak oczyszczanie oleju z niepożądanych substancji o niekorzystnym działaniu na cechy tego produktu oraz na zdrowie człowieka. Przede wszystkim mowa tu o metalach ciężkich (kadm, rtęć, ołów) czy wielopierścieniowych węglowodorach aromatycznych. To jednak nie wszystko. Rafinowanie oleju stosuje się także w celu:

  • pozbawienia smaku, zapachu, koloru,
  • przedłużenia okresu przydatności do spożycia,
  • zwiększenia zakresu użytkowania.

Oleje rafinowane mają również wyższą temperaturę dymienia, dzięki czemu można ich bezpiecznie używać do smażenia i pieczenia. Nadają się również do dań na zimno. Jedną z firm zajmujących się sprzedażą, konfekcjonowaniem i rozlewaniem olejów jest ERJOX – producent rafinowanego oleju spożywczego

Jak przebiega proces rafinacji oleju?

Rafinację oleju można podzielić na cztery podstawowe etapy. Są to kolejno:

  • odśluzowanie (usunięcie śluzu, białek i szkodliwych związków);
  • odkwaszanie (usuwanie kwasów tłuszczowych, barwników i innych związków za pomocą ługu sodowego);
  • bielenie (usunięcie barwników chlorofilowych),
  • odwadnianie (usunięcie składników lotnych w warunkach próżni beztlenowej i wysokiej temperatury).

Po pomyślnym zakończeniu powyższych czynności, olej musi zostać jeszcze dokładnie wypłukany. Wykonuje się to po to, aby wyeliminować resztki substancji, które stosowane były w poszczególnych etapach procesu. 

Olej rafinowany i nierafinowany – różnice

Oba produkty bardzo łatwo jest odróżnić za pomocą zmysłu smaku i węchu. Olej nierafinowany zachowuje bowiem swój aromat i kolor. Z drugiej strony trzeba jednak pamiętać, że nie jest pozbawiony niektórych niepożądanych substancji, które przyczyniają się do szybkiego jełczenia w temperaturze pokojowej. Poza tym, nie należy używać takiego oleju do smażenia i obróbki w wysokiej temperaturze. O wiele bardziej praktyczny jest pod tym względem olej rafinowany, który można bez obaw używać do potraw na ciepło i na zimno Jest też niewrażliwy na światło oraz utlenianie. Spożywanie tego produktu jest wskazane dla alergików, nie zmienia on bowiem smaku jedzenia. Warto dodać, że oba oleje mają taką samą zawartość kwasów omega-3, witamin i steroli roślinnych

Zobacz również